Grażyna Majcher-Witczak

Indywidualne strony leczenia
Cukrzyca nie jest jednolitą chorobą, dlatego trudno mówić nam o jednym, właściwym schemacie leczenia. Każdy z pacjentów choruje „po swojemu”, dlatego w mojej poradni do każdego z nich podchodzimy w indywidualny sposób.

Moja marka… diabetologią zajmuję się już blisko 20 lat. Myślę, że jednym z powodów wyboru tej dziedziny był niedosyt wiedzy na temat cukrzycy, który zaobserwowałam w „medycznej rzeczywistości” naszego województwa. Zaciekawiona tematem natychmiast przystąpiłam do robienia specjalizacji i doktoratu z tej dziedziny medycyny. Przez wiele lat pełniłam funkcję Konsultanta Wojewódzkiego ds. diabetologii. Kolejnym krokiem była inicjatywa utworzenia Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, któremu przewodzę do dziś. Wieloletnia obserwacja osób cierpiących na cukrzycę skłoniła mnie także do stworzenia własnej poradni. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Witamed” to miejsce, w którym każdemu staramy się zapewnić kompleksową i komfortową opiekę. Zajmujemy się chorymi ze wszystkimi typami cukrzycy, dlatego nieobce są nam rozmaite metody leczenia. Cukrzyca nie jest jednolitą chorobą. W rzeczywistości to cały zespół różnych zaburzeń, których wspólną cechą jest podwyższony poziom glukozy we krwi. To powoduje konieczność indywidualizacji zarówno procesu diagnostycznego, jak i leczniczego naszych pacjentów. Oprócz konsultacji diabetologicznych można u nas uzyskać wiedzę z zakresu dietetyki, jak również wsparcie ze strony innych lekarzy specjalistów, które zapewniamy. Wizyty odbywają się regularnie, staramy się szanować czas naszych pacjentów, wyznaczając dzień i godzinę każdego kolejnego spotkania z zespołem terapeutycznym.
 
Moja pasja… wychodzę z założenia, że kiedy jest się lekarzem w pierwszej kolejności trzeba lubić ludzi. Kontakt z chorymi nie może być przykrym obowiązkiem, a siedzenie w gabinecie odliczaniem czasu do wyjścia z pracy. Spotkanie z pacjentem to w dużej mierze rozmowa z człowiekiem, który oczekuje od nas profesjonalnego podejścia i leczenia, ale bardzo często także zrozumienia i wsparcia psychologicznego. Lekarz musi mieć świadomość tego, że w trakcie leczenia u chorego może nastąpić okres załamania, czy depresji. O cukrzycy często mówi się: „Spokojnie, z tym można normalnie żyć” – oczywiście tak jest! Nie możemy jednak zapominać, że jako choroba przewlekła wymaga nieustannej troski o dietę i aktywność fizyczną, które w tym przypadku stanowią także formę terapii. Obok pracy moją wielką pasją jest nurkowanie. Można powiedzieć, że jako zodiakalne ryby, w wodzie czuję się znakomicie. Doskonale pamiętam moje pierwsze chwile spędzone pod wodą, a było to kilkanaście lat temu. Nie mogłam wyjść z podziwu, jak wielkie bogactwo kolorów, kształtów wzorów i faktur znajduje się na rafach. Uwielbiam stan tej podwodnej nieważkości i moment, kiedy moje położenie mogę zmienić za pomocą siły własnego oddechu – to niezwykłe doznanie.
 
Moje miejsce… to oczywiście mój dom. Mogę powiedzieć o sobie, że jestem typem mieszczucha. Urodziłam się w Kielcach i to właśnie tu czuję się najlepiej. Mimo że bardzo lubię podróżować, zawsze z przyjemnością wracam do domu. Kielce to wygodne do życia miasto, które jest na swój sposób wyjątkowe – można je na przykład przejść dookoła nie wychodząc z lasu. Mamy coraz lepsze rozwiązania urbanistyczne i komunikacyjne oraz Targi Kielce, które otwierają nas na świat.